IV Międzygminny Przegląd Pieśni Ludowych

przeg piesni ludowych 2016 10 28 8529 | GALERIA | W minionych wiekach muzyka ludowa była kwitnącą dziedziną naszej kultury, rozwijającej się szczególnie na wsi. Ale już od XX wieku z powodu zacierania się różnic między sposobem życia na wsi i w mieście, muzyka ta zaczęła zanikać. Dziś autentyczną muzykę ludową możemy usłyszeć już bardzo rzadko.

Ważne jest podtrzymywanie w naszej pamięci pieśni ludowych jako dziedzictwa narodowego. Temu służą między innymi przeglądy, które popularyzują pieśni ludowe, oraz kultywują tradycje ludowe.

Tegoroczny IV Międzygminny Przegląd Pieśni Ludowych zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Starym Zamościu, odbył się 28 października 2016 roku.

Wystąpiło w nim 10 zespołów w dwóch kategoriach wiekowych. Każdy z zespołów zaprezentował się w dwóch utworach.

W pierwszej kategorii wiekowej- dzieci i młodzież zaprezentowało się 6 zespołów: „Skrzaty” i „Krasnale” z oddziału przedszkolnego, klasa 0 a, „Wesołe nutki” i „Solgit” ze Szkoły Podstawowej w Wierzbie, oraz zespół klasy 3,4 ze Szkoły Podstawowej ze Skierbieszowa.

W drugiej kategorii wiekowej- dorośli wystąpiły 4 zespoły: „Canto” i „Udryczanki” działające przy GOK Stary Zamość, oraz Chór Gminy Nielisz i „Stawianki”- zespoły działające przy GOK Nielisz.

Komisja w składzie: Katarzyna Figura, Mieczysław Szewera, Magdalena Sienkiewicz-Karwacka i Magdalena Sołowiej przyznała w pierwszej grupie wiekowej I miejsce dla zespołu klasy 3,4 ze Szkoły Podstawowej w Skierbieszowie prowadzonego przez Dorotę Terlecką. Zespół wykonał dwie piosenki „ W moim ogródeczku” i „Oj zagraj mi muzyk” W tej grupie wiekowej komisja wyróżniła także zespół „Solgit” ze Szkoły Podstawowej w Wierzbie kierowany przez Annę Chabros.

Wśród dorosłych zwyciężył zespół „Chór Gminy Nielisz” prowadzony przez Bogdana Pałczyńskiego, który zaprezentował się w utworach: „Dlaczego luby” i „Kochanku”. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał zespół „Canto”

Wszystkie zespoły od organizatora otrzymały pamiątkowe dyplomy, natomiast zwycięzcy nagrody rzeczowe.

Fot. i oprac. Elżbieta Czarny

Skip to content