Inscenizacja Bitwy pod Komarowem

mini26.08.2012_inscenizacja_Komarw_09

| GALERIA |

92 lata temu w bitwie pod Komarowem walczyło ok. 1,5 tysiąca polskich żołnierzy, przede wszystkim ułanów. Wojsko było wyposażone w 70 ciężkich karabinów maszynowych i 16 dział. Polscy żołnierze pokonali oddziały konarmii Budionnego, które były 4-krotnie silniejsze i miały na wyposażeniu 31 dział, 270 karabinów maszynowych, 7 samochodów pancernych. Walki trwały cały dzień. Na polu bitwy poległo i odniosło ciężkie rany 300 polskich żołnierzy, zginęło też ok. 500 koni. Straty konarmii nie są znane.
Bitwa ta  była największą w XX w. i zarazem ostatnią bitwą kawaleryjską w Europie. Kawaleria została wyparta przez nowocześniejsze rodzaje wojsk.
W niedzielę  26 sierpnia 2012 roku odbyły się obchody rocznicy bitwy pod Komarowem. Najciekawszym akcentem tych obchodów była inscenizacja bitwy. W tym roku na polu bitewnym pod Komarowem zjawiło się ok.150 statystów z całej Polski z różnych formacji kultywujących dawne tradycje wojskowe. Wśród nich oczywiście nie zabrakło Ułanów ze Szwadronu Ziemi Zamojskiej w barwach 9 pułku ułanów małopolskich w szeregach którego są także mieszkańcy gminy Stary Zamość. W tegorocznej inscenizacji wzięli  udział: Józef Smyk, Jarosław Kierepko i Mariusz Turek, oraz nie zrzeszona w  formacji Mariola Mazurek.

Fot. i oprac. Elżbieta Czarny

Skip to content