Ikony na desce

2020 01 18 ikony na desce 8660 | GALERIA | W sobotę 18 stycznia 2020 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Starym Zamościu odbyły się warsztaty plastyczne. Wzięły w nich udział 24 osoby. Poprowadziła je właścicielka galerii „W ramach sztuki” Joanna Patron.

Tym razem tematem warsztatów były ikony na desce. Uczestnicy warsztatów zaczęli je od zabejcowania desek. Po ich wysuszeniu dalsza praca polegała na pomalowaniu jej klejem do złoceń, a następnie naklejeniu na nich złotych płatków, które następnie zabezpieczamy za pomocą lakieru alkoholowego. Następny etap pracy składał się z naklejenia wybranego obrazka, (który znajdował się na papieże ryżowym)za pomocą kleju do decoupage. Tym samym klejem dwa razy pokrywamy także wierzch obrazka. Wszystkie warstwy oczywiście dokładnie suszymy i całość zabezpieczmy lakierem wodnym.

Po wyschnięciu za pomocą silikonowych szablonów, posmarowanych pastą zrobioną z farby akrylowej i salwash dowolnie dekorujemy obraz. Mogą to być zarówno jakieś wzorki, jak też efekty imitujące spękania. Kolejnym krokiem jest postarzanie ikony za pomocą patyny, którą delikatnie nanosimy za pomocą gąbki i ją rozcieramy. Po wyschnięciu ponownie lakierujemy i wykańczamy za pomocą reliefu, który również postarzamy za pomocą patyny.

Fot. i oprac. Elżbieta Czarny

Skip to content