Emeryci podzielili się jajkiem 14.04.2015

mini 2015-03-21 emeryci jajko 9422

| GALERIA |

14 marca 2015 roku w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Starym Zamościu mieli swoje cykliczne spotkanie Członkowie Koła Gminnego Związku Emerytów i Rencistów w Starym Zamościu. W towarzystwie Wójta Gminy Stary Zamość Waldemara Raczyńskiego emeryci miło spędzili czas, na rozmowach i przygotowanym poczęstunku.

W związku z tym, że spotkanie odbyło się tuż po świętach Wielkiej Nocy, poczęstunek składał się z tradycyjnych dań wielkanocnych. Tak więc na stole znalazły się : żurek na zakwasie z jajkiem i kiełbasą, półmisek wędlin, oraz wielkanocna babka. Obowiązkowo pojawiły się także jajka nadziewane na różne sposoby.

Rozpoczynając spotkanie Przewodnicząca Koła Maria Wójcik przywitała przybyłych, oraz złożyła świąteczne życzenia. Następnie wszyscy podzielili się jajkiem. W zwyczaju dzielenia się jajkiem jest analogiczny do zwyczaju łamania się opłatkiem.

Tradycja dzielenia się jajkiem to jeden z najstarszych symboli będących elementem Wielkanocy. Jest znakiem pokonania śmierci i symbolizuje odradzanie się nowego życia. Poświecone jajko w wierzeniach ludowych jest niejako talizmanem broniącym ludzi przed złem, symbolizuje również zdrowie i życie a także miłość.

Fot. i oprac. Elżbieta Czarny

Skip to content