Dzień folkloru w Starym Zamościu 23.06.2013

mini folklor 2013-06-23 0536

| GALERIA |


Niedziela 23 czerwca 2013 roku w świetlicy w Starym Zamościu rozbrzmiewała na ludowo, odbył się tam bowiem Sąsiedzki Przegląd Przyśpiewek. Organizatorami byli: Gminny Ośrodek Kultury, Klub Seniora, Gminna Biblioteka Publiczna i Urząd Gminy
w Starym Zamościu.
Piosenki i przyśpiewki ludowe zaprezentowały zespoły: „Niezapominajki” ze Złojca, „Zorza” ze Skierbieszowa, „Udryczanki”, Chór Canto (działający przy GOK Stary Zamość), oraz solistki Janina Białek- Piróg z Nowej Wsi, Eleonora Jankowska z Wierzby, Emilia Sokół i Zdzisława Ordyniec z Udrycz.
Sąsiedzki Przegląd Przyśpiewek jest jednym z elementów projektu współfinansowanego przez Starostwo Powiatowe w Zamościu. Drugim będzie wydanie w formie książkowej
„Przyśpiewek Zamojszczyzny”, w zbiorku tym znajdą się także przyśpiewki z tego Przeglądu.
Będzie to już drugie tego typu wydawnictwo. W ubiegłym roku został wydany śpiewnik „Ocalić od zapomnienia”. Jak powiedziała Pani Maria Kiszka Prezes Klubu Seniora „Zbiorek pozwoli zachować folklor naszego regionu, będzie pomocą w przekazywaniu tradycji lokalnej i wartości kulturowych młodym pokoleniom”
Każdy z występujących zespołów i solistki otrzymały pamiątkowe statuetki, dyplomy, oraz publikację książkowa pt. „Tradycje kulinarne Zamojszczyzny i Roztocza” wydana w ramach projektu przez LGD „Ziemia zamojska” i „Nasze Roztocze”.
Statuetki ufundował Wójt Gminy i GOK Stary Zamość, a wykonał rzeźbiarz ludowy z Majdanu Wielkiego Pan Mieczysław Portka. Wręczając statuetki Wójt Gminy Stary Zamość Waldemar Raczyński był pełen uznania i podziwu dla występujących osób i powiedział między innymi „Powinniśmy tą tradycję kultywować, aby nie zanikła, bo Naród bez kultury to tak jak Naród bez historii, traci swoją tożsamość i przestaje istnieć”
Przeglądowi towarzyszyła wystawa prac plastycznych powstałych na warsztatach i kółku plastycznym w GOK. Można było także zwiedzić znajdujące się w pobliżu Muzeum starozamojskie.

Fot. i oprac. Elżbieta Czarny

Skip to content