Dożynki powiatowo-gminne 2024

| Galeria | „Jest mi niezmiernie miło, że tutaj na Starozamojskiej ziemi mamy przyjemność gościć rolników z terenu powiatu zamojskiego i wielu dostojnych gości’ takimi słowami przywitał wszystkich przybyłych na dożynki Wójt Gminy Stary Zamość  Waldemar Raczyński.

Odbyły się one w niedzielę 18 sierpnia 2024 roku na stadionie w Wierzbie. Tradycyjnie dożynki rozpoczęły się od korowodu dożynkowego w który uczestniczyli przedstawiciele z powiatu zamojskiego. Wielobarwny  orszak dożynkowy  poprowadziła Orkiestra Dęta z Grabowca, pod batutą pana Tomasza Mazurka. Na czele korowodu stanęli tegoroczni starostowie dożynek: Elżbieta Płatek z Chomęcisk Dużych i Marcin Olech z Podkrasnego.

Gmina Stary Zamość zaprezentowała 16 delegacji z wieńcami.

Swoje słowa do uczestników uroczystości skierowali także: współgospodarz dożynek Starosta Zamojski Stanisław Grześko, Senator Jerzy Chróścikowski, Poseł na Sejm RP Małgorzata Gromadzka, w imieniu Marszałka Województwa Lubelskiego Krzysztof  Gałaszkiewicz, w imieniu Wojewody Lubelskiego Jarosław Szymczyk- Dyrektor Generalny Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, w imieniu Poseł na Sejm RP  Moniki Pawłowskiej- pani Agnieszka Czajkowska.

Patronat honorowy  nad dożynkami Powiatowo-Gminnymi w Starym Zamościu  objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Uroczystą formułę patronatu odczytał Pan Andrzej Maziurkiewicz- Radny Rady Powiatu w Zamościu.

Kolejnym punktem programu było wręczenie państwowych odznaczeń „Zasłużeni dla rolnictwa” Z rąk Jerzego Chróścikowskiego – Wiceprzewodniczącego Senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi  i Starosty Zamojskiego Stanisława Grześko dwudziestu pięciu rolników otrzymało te odznaczenia. Z gminy Stary Zamość otrzymali je; Beata Kapuśniak z Chomęcisk Dużych i Krzysztof Derkacz z Borowiny.

Uroczystą Mszę Święto w koncelebrze z ks. dziekanem Mirosławem Sawką, ks. proboszczem z Lipska Józefem Bednarskim odprawił Biskup Zamojsko- Lubaczowski Marian Rojek. Oprawę muzyczną w czasie Mszy Świętej zapewnił Zespół Śpiewaczy Udryczanki pod kierunkiem instruktora Tomasza Kołodziejczuka.

Został także rozstrzygnięty konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Wieńce oceniane były w dwóch kategoriach „wieniec tradycyjny i wieniec współczesny” . Zwycięzcy otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy. Z gminy Stary Zamość III miejsce w kategorii wieniec tradycyjny otrzymało sołectwo Krasne.

Po części religijno-obrzędowej rozpoczęła się część rozrywkowa. Na początku wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna” . O 15:30 tłumy na stadionie zgromadził występ Zenka Martyniuka. Po nim wystąpił Zespół Lolek Orkiestra, następnie Zespół  News i Exaited. Niedzielne uroczystości zakończyła dyskoteka  z DJ Sky, któremu towarzyszyła Lejdi M.

Podczas dożynek można było obejrzeć między innymi stoiska twórców ludowych, LODR, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Zamościu , Polskiego Związku Łowieckiego  Oddział w Zamościu i Starostwa Powiatu Zamojskiego. Można było także obejrzeć  pokaz WORD z Zamościa, Regionalnych potraw można było spróbować przy stoiskach Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeń, oraz przy ZZZ w Zamościu.

Produkty nabiałowe nieodpłatnie na dożynki Powiatowo-Gminne w Starym Zamościu przekazała Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Krasnymstawie.

Najmłodsi mogli skorzystać z bezpłatnych urządzeń rekreacyjnych.

Fot. i oprac. Elżbieta Czarny

 

Skip to content