Dożynki gminno-parafialne 28 sierpnia 2022 roku

dozynki gminne 28 08 2022 5194 | GALERIA | Odbyły się one w niedzielę 28 sierpnia 2022 roku na stadionie w Wierzbie. Uroczystość rozpoczęła się od przejścia korowodu dożynkowego. W tym roku wzięła w nim udział rekordowa ilość delegacji, bo aż 18. Były to : KGW Chomęciska Duże, KGW Stary Zamość, Zespół Śpiewaczy Udryczanki, KGW Wierzba, KGW Wisłowiec Kolonia, KGW „Swojaki” Tarzymiechy Trzecie, KGW Wisłowiec, Sołectwo Ruskie Piaski, Stowarzyszenie Ludzi Aktywnych Activum, KGW Ruskie Piaski, Stowarzyszenie Ludzi z Pasją, KGW Krasne, KGW Chomęciska Małe, KGW Nowa Wieś, KGW Deszkowice Kolonia, Sołectwo Borowina, KGW Tarzymiechy Pierwsze i Sołectwo Udrycze Koniec. Korowód poprowadzili starostowie tegorocznych dożynek Beata Kapuśniak z Chomęcisk Dużych i Mirosław Dudka z Wierzby.

Przedstawiciele poszczególnych miejscowości składali na ręce gospodarzy dożynek Wója Gminy Waldemara Raczyńskiego i ks. Dziekana Mirosława Sawki dary w postaci chleba i okazałych wieńców dożynkowych. Następnie odbyła się Msza Święta w podziękowaniu za pomyślnie ukończone żniwa i w intencji rolników, odprawiona przez ks. Dziekana Mirosława Sawkę. Homilię wygłosił ks. Krzysztof Hawro, który powiedział nawiązując do niedzielnej uroczystości „ Przychodzimy dzisiaj przed Chrystusowy ołtarz, przynosząc piękne żniwne korony. Plon, niesiemy plon, w gospodarza dom… bo Bóg jest pierwszym Gospodarzem tej ziemi. Dlatego w to dożynkowe święto zawołam za świętym Pawłem: Bogu dziękujcie, ducha nie gaście! Nie gaście ducha, który przypomni Wam, że pierwszym Gospodarzem waszych pól i sadów jest Bóg!

Dziękujemy dziś właśnie Bogu za każdą kromkę chleba, którą codziennie spożywamy i za ludzi, którzy pracują, abyśmy ten chleb mieli. Składając dziś na ołtarzu te żniwne wieńce starajmy się szanować ten chleb, który mamy, traktujmy go jak najcenniejszy skarb od Boga pochodzący i z pracy ludzkiej nam dany”

Wójt Gminy Waldemar Raczyński zwracając się do zebranych złożył życzenia  zdrowia, wszelkiej pomyślności, oraz spełnienia pokładanych nadziei, że nadchodzący czas będzie czasem korzystnych przemian, służących polskiej wsi, że ciężka praca rolnika będzie przynosiła godne dochody i pozwoli na godne życie.

Krótko przedstawił także najważniejsze inwestycje, jakie ostatnio, dzięki dofinansowaniu zewnętrznemu zostały zrealizowane i jakie będą realizowane w najbliższym czasie na terenie naszej gminy. Życzenia dla rolników przekazali także przybyli goście: Teresa Hałas -Poseł na Sejm RP, Krzysztof Gałaszkiewicz- Dyrektor ARiMR, równocześnie radny województwa lubelskiego, Krzysztof Rusztyn- Przewodniczący Rady Powiatu Zamojskiego.

Tradycyjnie odbył się także konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. Pieśni dożynkowe i nie tylko zaprezentowały zespoły działające przy GOK Stary Zamość; Zespół Śpiewaczy Udryczanki, Zespół Wokalny Echo i Chór Starozamojski.

Po części obrzędowej dożynek odbyła się część rozrywkowa. Najpierw można było wziąć udział w konkursach zorganizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Starym Zamościu. Następnie zagrała Kapela ze Szczebrzeszyna, po której odbył się koncert pań z zespołu „Gdzie diabeł nie może”. Od godziny 20 do późnych godzin nocnych można było bawić się przy muzyce prezentowanej przez Dj Astero i zespołu Albik.

W czasie niedzielnych uroczystości można było odwiedzać stoiska z wiejskim jadłem i rękodziełem. Najmłodsi mogli bezpłatnie skorzystać z urządzeń rekreacyjnych.

 

Fot. i oprac. Elżbieta Czarny

Skip to content