Dożynki w Starym Zamościu 2015

mini dozynki 2015-08-30 1539

| GALERIA |

Niedziela 30 sierpnia 2015 roku upłynęła pod znakiem tradycji i zabawy. Obchodzono bowiem dożynki gminno-parafialne, które odbyły się na stadionie. Najpierw w godzinach południowych odbyła się część tradycyjno obrzędowa związana ze Świętem Plonów. Kultywując wielowiekową tradycję wieńczącą trudny czas żniw, przedstawiciele poszczególnych miejscowości złożyli na ręce gospodarzy dożynek Wójta Gminy Stary Zamość Waldemara Raczyńskiego, Proboszcza Parafii Stary Zamość ks. Mirosława Sawki i Kanonika ks. Aleksandra Siwka chleby- jako owoc pracy rąk ludzkich i dożynkowe wieńce- symbol pomyślnie zakończonych żniw. Dożynkowy korowód poprowadzili starostowie tegorocznych uroczystości pani Gabriela Jakubczak ze Starego Zamościa i pan Andrzej Goździuk z Podkrasnego.

Witając przybyłych Wójt Gminy Waldemar Raczyński w swoim wystąpieniu także podkreślił, że dożynki są „Piękną tradycją stanowiącą ważny element polskiej kultury i tożsamości. Tradycją, która podkreśla takie wartości jak: przywiązanie do zawodu, szacunek do przyrody i wolę kultywowania zwyczajów naszych ojców”.

Następnie odbyła się celebrowana Msza Święta dziękczynna za tegoroczne zbiory.

Tradycyjnie na zakończenie uroczystości obrzędowej, dwa zespoły śpiewacze działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Starym Zamościu zaprezentowały publiczności pieśni dożynkowe. Odbył się także konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. W tym roku komisja oceniająca ze względu na bardzo wysoki poziom wykonanych wieńców, przyznała wszystkim delegacjom równorzędne miejsce.

Dalszą rozrywkową część dożynek zorganizował Gminny Ośrodek Kultury w Starym Zamościu.

Po południu od 2,5 godzinnego programu dla najmłodszych rozpoczęła się część rozrywkowa dożynek. Pod kierunkiem animatorów z Agencji Artystycznej „Fanfara” z Lublina dzieci mogły wziąć udział w różnych konkursach i zabawach, oraz obejrzeć przedstawienie pt. „Czerwony Kapturek”. Kolejnym punktem niedzielnego popołudnia był pokaz iluzjonistyczno- cyrkowy w wykonaniu grupy FOKUS ze Skierbieszowa. W programie był między innymi pokaz żonglerki, chodzenie po potłuczonym szkle i połykanie ognia.

Przebojów z lat 80 i 90-tych pt. „Dźwięki Rocka” publiczność mogła wysłuchać w wykonaniu zespołu „Sągorsi” . Po nich wystąpił działający dopiero od kilku miesięcy zamojsko-tomaszowski zespół MOTIF, mający już w swoim dorobku artystycznym występ w drugiej edycji „Disco Star”

Późne godziny wieczorne i nocne rozbrzmiewały już muzyką klubową w wykonaniu DJ Astero, DJ Axel, DJ Krister, oraz DJ Max Farenthide & DJ Hubertus- rezydentami klubu Energy 2000- jednego z największych i najbardziej nowoczesnych centrów rozrywkowych w Polsce, znajdującego się w miejscowości Przytkowice w pobliżu Krakowa. Muzyce towarzyszył pokaz laserowy.

Fot. i oprac. Elżbieta Czarny

Skip to content