Dożynki parafialne w gminie Stary Zamość

miniDoynki_parafialne_w_gminie_Stary_Zamo_12

| GALERIA |

2 września 2012 roku w obu parafiach znajdujących się na terenie gminy Stary Zamość (Udrycze i Stary Zamość) odbyły się dożynki parafialne.
Dożynki obchodzono w Polsce prawdopodobnie na przełomie XVI i XVII wieku. Jest to największe w roku święto gospodarskie rolników, będące ukoronowaniem ich całorocznego trudu. Obchodzone  po zakończeniu wszelkich najważniejszych prac polowych i zebraniu plonów zbóż. Dożynki są świętem rolniczego stanu i jednocześnie dziękczynieniem składanym Bogu i Matce Bożej za szczęśliwie zakończone żniwa i zebrane plony.
Tradycją parafialnych dożynek jest sformowany barwny korowód dożynkowy z wieńcami i chlebem upieczonym z mąki z tegorocznych zbiorów, które rolnicy składają w kościele przy ołtarzu wraz z innymi płodami ziemi.
W obu uroczystościach wziął udział Wójt Gminy Stary Zamość Waldemar Raczyński, który w krótkim wystąpieniu w Udryczach podziękował wszystkim rolnikom za „trud wniesiony w tegoroczny zbiór chleb”, oraz przytoczył słowa Jana Pawła II, które podkreślają jak istotną rolę w życiu naszego kraju odgrywają rolnicy  „Oddaje hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej i ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić”
W obu parafiach odbyły się Msze Święte dziękczynne za zebrane plony.
Uroczystościom w parafii Udrycze przewodniczył ks. proboszcz Jerzy Pytlik, który przyjął  dary w postaci chleba i wieńców złożone przez: sołectwo Udrycze Koniec i Zespół KGW Udryczanki. Część artystyczną z pieśniami dożynkowymi przedstawił zespół śpiewaczy Udryczanki.
W parafii Stary Zamość Mszę Świętą odprawił ks. proboszcz Mirosław Sawka i ks. Tomasz Turek.
W czasie Mszy nastąpiła ceremonia złożenia darów: chleba, wieńców dożynkowych i koszów z kwiatami i owocami. Złożyły je delegacje sołectw: Stary Zamość, Majdan Sitaniecki, Wisłowiec Kolonia, Tarzymiechy, Chomęciska Małe, KGW Wierzba, Zespół Śpiewaczy Kraśnianki i Klub Seniora.
W wygłoszonej homilii ks. M. Sawka zwracając się do rolników powiedział między innymi „Jesteście nie tylko siewcami i żniwiarzami, ale uprawiacie bożą winnicę. Aby móc uprawiać ziemię trzeba czerpać nadzieję i miłość z Chrystusa”

 

Fot. i oprac. Elżbieta Czarny

Skip to content