Dożynki i Piknik rodzinny 24.08.2014

mini dozynki 2014-08-24 6218

| GALERIA |

Żniwa były i są na wsi uwieńczeniem wszystkich najważniejszych prac gospodarskich i wielkiego całorocznego rolniczego trudu, od efektów którego zależała ludzka egzystencja. Dlatego też zakończenie żniw jest tak uroczyście obchodzone w Polsce już od końca XVI wieku. Dawniej dożynki zwano wieńcowem- od najważniejszego ich symbolu, wieńca uwitego z kłosów zbóż i kwiatów. Podtrzymując tą tradycję w gminie Stary Zamość w niedzielę 23 sierpnia 2014 roku na hali sportowej w Gimnazjum odbyły się dożynki gminneparafialne. „Obchodzone święto płodów ziemi stanowi wyraz naszego hołdu i szacunku dla ludzkiego wysiłku, dzięki któremu na polskich stołach nie brakuje chleba, oraz innych owoców pracy rąk” powiedział Wójt Gminy Stary Zamość Waldemar Raczyński witając wszystkich przybyłych na dożynkowe uroczystości. Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi Poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak, reprezentujący Senatora Jerzego Chróścikowskiego – Antoni Skóra, reprezentujący Marszałka Województwa Lubelskiego Artur Szajner i Przemysław Cieszkowski Kierownik Delegatury UW w Zamościu, który reprezentował Wojewodę Lubelskiego.

 

Tak jak każe dożynkowa tradycja delegacje z miejscowości gminy i parafii Stary Zamość złożyły na ręce gospodarzy dożynek : Wójta Gminy Waldemara Raczyńskiego, Proboszcza parafii Stary Zamość ks. Mirosława Sawki i Proboszcza parafii Udrycze Jerzego Pytlika, wieńce i bochny chleba. Korowód dożynkowy poprowadzili starostowie dożynek: Marta Dudka i Roman Bochniak z Wierzby. Następnie w intencji rolników i mieszkańców Mszę Święto Dziękczynną odprawił ks. Mirosław Sawka. Tradycyjne pieśni dożynkowe zaprezentowały działające przy GOK Stary Zamość zespoły śpiewacze „Udryczanki” i „Canto”. Na zakończenie części obchodów dożynkowych rozstrzygnięto konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. Komisja konkursowa przyznała dwie pierwsze nagrody dla: sołectwa Majdan Sitaniecki i Koła Gospodyń Wiejskich w Ruskich Piaskach. Drugie miejsce otrzymało sołectwo Chomęciska Małe, a trzecie Zespół Śpiewaczy Udryczanki.

 

Następnie od godziny 13,00 do godz. 20,00 odbył się zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Starym Zamościu Starozamojski Piknik Rodzinny. Został on zorganizowany w ramach projektu 413 Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju dla „Małych Projektów” objętych PROW na lata 2007-2013. Wniosek na pozyskane środki został złożony w Lokalnej Grupie Działania „Ziemia zamojska”, która była także sponsorem nagród w konkursach dla dzieci. To właśnie od programu animacyjnego „ Marzenia Kubusia Puchatka ”rozpoczął się Piknik. Najmłodszą publiczność odwiedziła postać Kubusia Puchatka. Ponad to dzieci mogły bezpłatnie korzystać z nadmuchiwanych zjeżdżalni znajdujących się na hali sportowej do godz. 18,00. Natomiast na scenie głównej na samym początku odbył się coverowy koncert integracyjny pt. Marzenia Cygana Jana” w wykonaniu „Demonów Sceny”. Godzinny program artystyczny obrazujący życie i stroje w XVII wieku przedstawiła grupa rekonstrukcyjna „Stacja Sarmacja”. Podczas występu pokazano naukę musztry, walki bronią białą, strzelanie z armaty, salwy na wiwat, opowieści historyczne, oraz konkursy dla publiczności. W godzinach popołudniowych odbyły się koncert muzyki folkowej żywieckiej, podhalańskiej, słowackiej, węgierskiej, ukraińskiej, oraz pokaz tańców góralskich w wykonaniu kapeli góralskiej „Roztoka”. Na zakończenie pikniku miał miejsce koncert z największymi przebojami i hitami „Coverovy Mix Lata”. Cały piknik prowadziła Agencja Artystyczna A-Z Impreza z Radomia.

Fot. i oprac. Elżbieta Czarny

Skip to content