Dożynki gminno-parafialne 28.08.2016

dozynki 28 08 2016 7499 | GALERIA | „Plon niesiemy plon w gospodarza dom” tą dawną pieśnią dożynkową rozpoczął się w niedzielę 28 sierpnia 2016 roku na stadionie w Wierzbie korowód dożynkowy-symbol obchodów święta plonów.

Na czele barwnego korowodu dożynkowego w skład którego weszli przedstawiciele poszczególnych miejscowości gminy i parafii (sołectwo Krasne, KGW Wierzba, sołectwo Majdan Sitaniecki, KGW Wisłowiec, sołectwo i KGW Wisłowiec Kolonia, Udrycze, KGW Chomęciska Małe, KGW Nowa Wieś, KGW Ruskie Piaski, KGW Tarzymiechy i Stowarzyszenie Ludzi Aktywnych ACTIVUM) stanęli starostowie Bogusława Niedziela i Piotr Pieczykolan, oboje ze Starego Zamościa.

Jak każe wieloletnia tradycja poszczególne delegacje złożyły na ręce gospodarzy Wójta Gminy Stary Zamość Waldemara Raczyńskiego i Proboszcza Parafii ks. Mirosława Sawki dary symbolizujące pomyślnie zakończone żniwa: chleb i wieniec dożynkowy.

Jak powiedział w swoim wystąpieniu Wójt Gminy „Święto płodów ziemi, to jedno z najważniejszych uroczystości religijno ludowych w tradycji polskiej wsi. Stanowi wyraz naszego hołdu i szacunku dla ludzkiego wysiłku, dzięki któremu na polskich stołach nie brakuje chleba, oraz innych owoców pracy rąk”

Do kultywowania tradycji dziękczynienia za zebrane polny nawiązał także w wygłoszonej homilii podczas Mszy Świętej ks. Karol Stolarczyk „Dziękuję za ten chleb, który jest czymś wyjątkowym. Jest owocem ciężkiej pracy. Dzielmy się swoim życiem jak chlebem”. Zachęcił do obchodzenia dożynek w jedności, bo „w przeciwnym razie ta piękna tradycja może zaginąć”

Po Mszy Świętej odprawionej przez ks. Mirosława Sawkę odbył się konkurs na najpiękniejszy wieniec. Komisja ze względu na bardzo wysoki poziom wszystkich zaprezentowanych wieńców przyznała równorzędne nagrody. Wręczyła je Dyrektor GOK Magdalena Sienkiewicz-Karwacka.

Do rolników swoje słowa skierowali obecni na dożynkowych uroczystościach: Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek i Dyrektor AR i MR w Lublinie Krzysztof Gałaszkiewicz.

Po części oficjalnej GOK Stary Zamość przygotował część rozrywkową.

Najpierw pokaz mieli Strongmani. Nie tylko pokazali swoje umiejętności siłowe, ale także włączyli do swojego programu konkurencje dla osób z widowni zarówno tej dorosłej jak i tej dziecięcej.

Następnie obecnych bawił kabaret z Krasnegostawu „Czarny Salceson”.

Od godzin wieczornych do północy publiczność bawiła się przy muzyce granej najpierw przez zespoły: The Underground, No Name i MeGustar, a później przez DJ Astero.

W ciągu dnia najmłodsi mogli skorzystać z darmowych dmuchanych zjeżdżalni. Natomiast dorośli dzięki uprzejmości Apteki Lubelskiej mogli wziąć udział w darmowych badaniach profilaktycznych takich jak: badanie kardiologiczne w kierunku oceny wieku serca, badanie w kierunku osteoporozy, badanie ciśnienia krwi, oraz oznaczenie glukozy we krwi. Można było także skorzystać z konsultacji kardiologicznej.

Fot. i oprac. Elżbieta Czarny

Skip to content