![]() |
W strugach ulewnego deszczu obchodziliśmy święto plonów w niedziele 5 września 2010 roku w Starym Zamościu na placu przy gimnazjum . Dożynki tradycyjnie zaczęły się korowodem z chlebem i wieńcami delegacji z poszczególnych miejscowości. Udział wzięły delegacje: sołectwo Chomęciska Małe, Klub Seniora, KGW Krasne, Majdan Sitaniecki, KGW Nowa Wieś, KGW Stary Zamość, KGW Udrycze, KGW Wierzba i Ruskie Piaski. Korowód dożynkowy poprowadzili starostowie dożynek Pani Zofia Smyk ze Starego Zamościa i Pan Artur Karpowicz z Wierzby. Złożyli oni dary na ręce gospodarzy dożynek Wójta Gminy Waldemara Raczyńskiego i Ks. Błażeja Górskiego. |
Wójt Gminy w słowach skierowanych do przybyłych podziękował „za okazały bochen chleba upieczony z nowego ziarna, w tym chlebie zawarta jest nasza gościnność i obietnica, że gdyby go komuś zabrakło, każdemu z nasz wystarczy wrażliwości, by cudzą biedę zobaczyć i swoim chlebem się podzielić”.
W podziękowaniu za tegoroczne plony Mszę Święto odprawił Ks. Proboszcz Błażej Górski.
Zespoły śpiewacze: „Udryczanki”, „Kraśnianki” i chór Klubu Seniora zaprezentowały tradycyjne pieśni dożynkowe. Następnie odbył się program artystyczny dla dzieci pt. „Ach Tośka” przygotowany przez Krakowskie Biuro Promocji.
Ze względu na pogodę występ kapeli „Krasnostawiacy” i koncert muzyki rosyjskiej i ukraińskiej w wykonaniu Jurija Tokara odbył się w budynku GOK.
Późnym popołudniem już na świeżym powietrzu z muzyką country wystąpił zespół Winchester.
Gwiazdą dożynek był zespół VEEGAS, który na zmianę z DJ JUNIOREM bawił publiczność do północy.
fot. J. Czarny, oprac. Elżbieta Czarny