Bezimienni świadkowie historii – adopcja cmentarza z czasów I wojny światowej
mini_cmentarz

| GALERIA |

Uczniowie z Gimnazjum im. J. Zamoyskiego w Starym Zamościu, a konkretnie klasa I c z wychowawczynią Panią Marzanną Świrszcz przystąpiła do ogólnopolskiego projektu „Ślady przeszłości- uczniowie adoptują zabytki”, zorganizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie.Za zgodą i aprobatą Wójta Gminy Stary Zamość  Waldemara Raczyńskiego tym „adoptowanym” zabytkiem został cmentarz z czasów I wojny światowej, znajdujący się w lesie Pańska Dolina.
Jest to obecnie najlepiej zachowany w pierwotnym stanie cmentarz z tego okresu na terenie gminy. Mogiły zlokalizowane w pięciu rzędach. Cmentarz założony w 1914 roku, zajmuje powierzchnię 0.056 ha.
Na cmentarzu znajdują się 4 mogiły indywidualne oraz 21 mogił zbiorowych. Na niektórych mogiłach znajdują się jeszcze pozostałości oryginalnych drewnianych krzyży  z napisami. Daszki na krzyżach w większości uległy zniszczeniu.
W 15 mogiłach zbiorowych i 4 mogiłach indywidualnych 64 żołnierzy z armii austriacko- węgierskiej.
W 6 mogiłach zbiorowych 60 żołnierzy armii rosyjskiej.
Pierwotnie granice cmentarza wyznaczał wał ziemny do 1,5 m wysokości- dobrze zachowany. Pod koniec  lat 90-XX wieku postawiono drewniany płot (obecnie częściowo zniszczony).
Na środku obiektu umieszczono metalowy krzyż, cmentarz porośnięty jest różnorodnym drzewostanem.
Obecnie to miejsce wymaga odnowienia i uporządkowania, gdyż upływający czas pozostawił na nim wyraźny ślad zniszczenia.
W pierwszej fazie projektu uczniowie zapoznali się z tym cmentarzem będąc na spotkaniu i wystawie poświęconej cmentarzom z I wojny światowej na terenie gminy Stary Zamość w Gminnej Bibliotece Publicznej w Starym Zamościu.
Po wręczeniu aktu adopcji i udzieleniu pomocy finansowej przez Wójta Gminy Waldemara Raczyńskiego, uczniowie częsciowo odmalowali płot otaczający nekropolię i tablicę informacyjną, oraz zamontowali tablicę informującą o adopcji cmentarza przez uczniów z Gimnazjum w Starym Zamościu. Patronat honorowy nad pracami na cmentarzu objęły ambasady Austrii i Rosji. Ponad to ambasada Austrii przekazała informację o przedsięwzięciu austriackiej organizacji Czarny Krzyż, zajmującej się grobami wojennymi.

Fot. i oprac. Elżbieta Czarny

Skip to content