81-rocznica wysiedlenia Udrycz

81 rocznica wysiedlenia udrycz 03.12.2023 2694 | GALERIA | Jak co roku, tak i w tym mieszkańcy Udrycz obchodzili rocznicę wysiedlenia ich miejscowości przez Niemców w 1942 roku. Uroczystość odbyła się w niedzielę 3 grudnia 2023 roku w kościele parafialnym w Udryczach. Mszę Świętą w intencji wysiedlonych i pomordowanych mieszkańców odprawił proboszcz parafii ks. Jerzy Pytlik.

Po jej zakończeniu odbył się montaż słowno-muzyczny w wykonaniu dzieci, młodzieży i Zespołu Śpiewaczego Udryczanki. Rozpoczął się on od słów:” Mija 81 lat od rozpoczęcia masowych wysiedleni ludności Zamojszczyzny w ramach Aktion Zamość. Wszystko mija, poza pamięcią, choć i ta jest ulotna. Dlatego chcielibyśmy przypomnieć skrawek tego, co się wydarzyło i przywrócić pamięć o tych, którzy zostali pozbawieni człowieczeństwa, dzieciństwa, rodziny, domu, życia…” Scenariusz jak co roku przygotowała pani Beata Majkut, oprawę muzyczną zaś panowie Piotr Nowak (dzieci i młodzież)i Tomasz Kołodziejczuk (Zespół Udryczanki).

Uroczystość zakończyła się pod pomnikiem upamiętniającym ofiary wysiedlenia, znajdującym się przy kościele. Tam złożono kwiaty i zapalono znicze. W imieniu nieobecnego Wójta Gminy Stary Zamość Waldemara Raczyńskiego wieniec złożył sekretarz Urzędu Gminy Janusz Czarny. W uroczystości uczestniczył poczet sztandarowy Światowego Związku Żołnierzy AK ze Starego Zamościa.

 

Fot. i oprac. Elżbieta Czarny

Skip to content