80-rocznica wysiedlenia Udrycz

wysiedlenie udrycz 05 12 2022 6626 | GALERIA | W niedzielę 4 grudnia 2022 roku mieszkańcy Udrycz i okolic spotkali się w kościele parafialnym w Udryczach, aby jak co roku uczcić pamięć ofiar wysiedlenia miejscowości. Najpierw ks. Jerzy Pytlik odprawił Mszę Świętą w intencji ofiar wysiedlenia. Następnie odbył się program słowno-muzyczny dedykowany, jak powiedziano we wstępie „Niezwykłym, niezłomnym i bohaterskim mieszkańcom Ziemi Zamojskiej. Koncert składa hołd odwadze mieszkańców Udrycz i jest lekcją historii o ich sile oporu, wytrwałości i heroizmowi. Powinniśmy o nich pamiętać, bądźmy z nich dumni!”

Program przygotowała pani Beata Majkut, a wykonali go: dzieci, młodzież, Schola, zespół Udryczanki, oraz mieszkańcy. Koncert rozpoczął się od odczytania nazwisk wysiedlonych poległych i pomordowanych mieszkańców i złożeniem kwiatów pod przygotowaną pamiątkową tablicą.

Wydarzenia sprzed 80-laty rozegrały się w nocy 28 na 29 listopada 1942 roku. Niemcy otoczyli wieś i załomotali kolbami w drzwi domów udryckich mieszkańców. Dali tylko kilka minut na spakowanie się. Zapędzili wszystkich przed Dom Ludowy, gdzie dokonali podziału. Część została we wsi jako siła robocza dla nadjeżdżających osiedleńców. Pozostali zostali zapakowani na furmanki i wywiezieni do obozu przejściowego w Zamościu.

Stoimy w rzędzie starzy i młodzi

A w górze gwiazdy gasną

Stoimy tak w porannym apelu

Co dzień, w pogodę czy słotę.

I tylko widać na twarzach wielu

Rozpacz, ból i tęsknotę.

Może teraz- szara godziną,

W mym domu-dziecko płacze?

Może mnie matka moja wspomina…

Czy ja ją kiedy zobaczę?

Uroczystość zakończyła się przy pomniku apelem pamięci, oraz złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy. W obchodach wzięły udział poczty sztandarowe: Światowego Związku Żołnierzy AK Rejon Stary Zamość i jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Udryczach, oraz Wójt Gminy Stary Zamość Waldemar Raczyński.

Fot. i oprac. Elżbieta Czarny

Skip to content