75-rocznica wysiedlenia Udrycz I okolic 03.12.2017

wysiedlenie udrycz 2017 12 03 5531 | GALERIA | W tym roku minęło 75-lat od tych tragicznych wydarzeń ,które rozegrały się w mroźną noc z 28 na 29 listopada 1942 roku. Jak co roku z tej okazji mieszkańcy Udrycz uczestniczyli w obchodach wysiedlenia miejscowości i okolic.

Z okazji okrągłej rocznicy obchody 3 grudnia 2017 roku były szczególnie uroczyste. Zaczęły się od Mszy Świętej w intencji pomordowanych, którą odprawił proboszcz parafii ks. Jerzy Pytlik.

Po Mszy Świętej odbył się montaż słowno-muzyczny, przygotowany przez panią Beatę Majkut w wykonaniu młodzieży i dzieci, oraz Zespołu Śpiewaczego Udryczanki.

W tej części obchodów wzięli udział także członkowie Klubu Miłośników Historii z Tomaszowa Lubelskiego, którzy wcielili się w rolę Niemców.

W kościele można było obejrzeć wystawę przygotowaną przez IPN Oddział w Lublinie pt.

„Sonderlaboratorium SS Zamojszczyzna « pierwszy obszar osiedleńczy w Generalnym Gubernatorstwie «

W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście: Poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak i Wójt Gminy Stary Zamość Waldemar Raczyński, oraz Ułani ze Starego Zamościa, a także poczty sztandarowe: Światowego Związku Żołnierzy AK Okręgu Zamość i Rejonu Stary Zamość, Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych Koło Gminne Stary Zamość i Ochotniczej Straży Pożarnej z Udrycz.

Uroczystość ta była także okazją do wręczenia Odznaczeń Zasługi dla członków związku Jana Ignaciuka i Wiesława Smyka. Dokonał tego Prezes ŚZŻ AK Okręg Zamość Sławomir Zawiślak.

Obchody zakończyły się jak co roku przy pomniku upamiętniającym pomordowanych mieszkańców Udrycz odczytaniem apelu poległych, oraz złożeniem wieńców i zapaleniem zniczy.

Fot. i oprac. Elżbieta Czarny

Skip to content