73 rocznica wysiedlenia Udrycz 20.11.2015

mini wysiedlenie udrycz 2015-11-24 2646

| GALERIA |

 Wydarzenia, które miały miejsce na Zamojszczyźnie od listopada 1942 roku do połowy sierpnia 1943 roku były jedną z najtragiczniejszych w całej historii niemieckiej okupacji.

Ludność, która tam mieszkała od wielu pokoleń w jednej chwili została bezpowrotnie pozbawiona dorobku całego życia. Wysiedlonych wywożono do obozu przejściowego w Zamościu i Zwierzyńcu, za wieloma bramy tych obozów zamknęły się na zawsze.

Miejscowość Udrycze doświadczyła wysiedlenia 73 lata temu w mroźną noc 28 na 29 listopada 1942 roku.

Mimo upływu wielu lat pamięć o tamtych dniach jest żywa wśród mieszkańców Udrycz, którzy co roku pamiętają i czczą pamięć tych, którzy zginęli w wyniku akcji wysiedleńczej.

Jak co roku w rocznicę wysiedlenia odprawiona została Msza Święta w Kościele parafialnym w Udryczach w intencji „tych co zginęli i tych co przeżyli”, przez ks. Jerzego Pytlika. Oprócz mieszkańców wzięli w niej udział kombatanckie poczty sztandarowe: Światowego Związku Żołnierzy AK Okręgu Zamość i Rejonu Stary Zamość, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych ze Starego Zamościa, Poseł na sejm Sławomir Zawiślak, Wójt Gminy Stary Zamość Waldemar Raczyński i Vice prezes ŚZŻ AK Okręg Zamość mjr Tadeusz Kopeć.

Niedzielna uroczystość była także okazją do wręczenia „Odznaki Zasługi ŚZŻ AK Okręg Zamość” kapralowi Janowi Tkaczykowi z Borowiny.

Po Mszy Świętej odbył się montaż słowno-muzyczny przypominający tamte wydarzenia w wykonaniu zespołu śpiewaczego Udryczanki , oraz dzieci i młodzieży pod kierunkiem pani Beaty Majkut.

Uroczystości zakończyły się przy pomniku upamiętniającym pomordowanych, modlitwą oraz złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy.

 

Fot. i oprac. Elżbieta Czarny

Skip to content