100- rocznica wybuchu I wojny światowej

mini 100 wybuchu i woj sw 2014 10 30 7185

| GALERIA |

I wojna światowa wybuchła w 1914 roku i trwała cztery lata, do listopada 1918 roku.

W konflikcie zbrojnym wzięło udział: 33 państwa, ok. 70 milionów żołnierzy ( w tym 10 milionów poległo, 20 milionów zostało rannych). Wśród ofiar było ok. 500 tys. Polaków, żołnierzy różnych armii zaborczych. W bombardowaniach, okupacji, z głodu i chorób zmarło od 5 do 7 milionów osób cywilnych. Był to konflikt na skalę światową burzący dotychczasowy układ stosunków politycznych, ustalonych po Kongresie Wiedeńskim.

W wyniku I wojny światowej odrodziło się wiele narodowości, powstały nowe państwa, wśród nich znalazła się wolna Polska.

W czwartek 30 października 2014 roku w Gimnazjum w Starym Zamościu w czasie uroczystego apelu dla całej społeczności szkolnej uczniowie klasy III c pod kierunkiem Pani Marzanny Świrszcz przedstawili w formie prezentacji multimedialnej najważniejsze wydarzenia z okresu tamtych tragicznych czasów, czasów Wielkiej Wojny.

Dyrektor Szkoły Zbigniew Świrszcz podziękował uczniom, którzy opiekują się cmentarzem z I wojny światowej na Pańskiej Dolinie, oraz Wójtowi Gminy Stary Zamość Waldemarowi Raczyńskiemu za pomoc finansową w realizacji projektu.

Szkoła opiekę nad tym cmentarzem sprawuje od kilku lat, kiedy to przystąpiła do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Ślady przeszłości- uczniowie adoptują zabytki” zorganizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Nasza gmina także doświadczyła wydarzeń tamtych lat świadczą o tym mogiły żołnierzy z I wojny światowej. To często jedyne pamiątki po tamtych tragicznych wydarzeniach. Na terenie gminy Stary Zamość znajdują się trzy takie miejsca: w Krasnem, Wierzbie i w lesie Pańska Dolina.

Obchodom 100- rocznicy wybuchu I wojny światowej towarzyszyła wystawa „Cmentarze z I wojny światowej na terenie gminy Stary Zamość” przygotowana przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Starym Zamościu.

Fot. i oprac. Elżbieta Czarny

Skip to content