100-letnia Jubilatka

mini 100latka 06-10-2014 05

| GALERIA |

Urodzona 4 października 1914 roku Pani Regina Chadaj z domu Jaszak ukończyła właśnie w tym roku 100 lat. Od urodzenia mieszka we wsi Majdan Sitaniecki gm. Stary Zamość. Spośród siedmiorga rodzeństwa Państwa Rozalii i Jana Jaszaków, pozostała tylko ona.

Od śmierci męża Edmunda, który zmarł ponad 30 lat temu żyje samotnie. Swoje kilkuhektarowe gospodarstwo na którym pracowała wraz z mężem przekazała na siostrzeńca. Opiekę nad nią sprawuje brataniec Ryszard. W domowych obowiązkach pomagają także najbliżsi sąsiedzi. Mimo swojego wieku i kłopotów ze wzrokiem pani Regina porusza się samodzielnie po domu i obejściu. Ma bardzo dobrą pamięć. W czasie rozmowy wspominała trudne czasy wojny i okupacji. W tamtym czasie do wsi nie było dojazdu. Wieś położona była w dość trudno dostępnym terenie, blisko lasów i była miejscem stacjonowania i przemarszu oddziałów partyzanckich. Do tragicznych wydarzeń doszło 3 kwietnia 1944 roku, kiedy to Niemcy z powietrza zaatakowali wieś i stacjonujący właśnie w niej 300 osobowy oddział partyzancki. Zginęło wówczas 13 osób, zarówno partyzantów jak i tez osób cywilnych. Spłonęło wiele zabudowań. Pani Regina jako kilkuletnia dziewczynka pamięta także rok 1920 i przejazd polskich oddziałów konnych.

W poniedziałek 6 pażdziernika2014 roku szanowną Jubilatkę odwiedził Wójt Gminy Stary Zamość Waldemar Raczyński, który złożył życzenia, przekazał list gratulacyjny, kwiaty i upominek, oraz odczytał list gratulacyjny od Premiera RP Ewy Kopacz. W uroczystości wzięli także udział przedstawiciele KRUS Zamość , którzy wręczyli list gratulacyjny i kwiaty od Prezesa KRUS, oraz rodzina i sąsiedzi. Był także tort, świeczki, oraz toast wzniesiony za zdrowie Jubilatki.

Fot. i oprac. Elżbieta Czarny

Skip to content