100-lecie urodzin Pani Teofila Zańko

2021 02 03 zanko 100lat 0301 | GALERIA | 02 marca 2021 roku obchodziła swoje 100-lecie urodzin Pani Teofila Zańko z domu Siemko ze Starego Zamościa. Z tej okazji panią Teofilę odwiedzili przedstawiciele ZUS Zamość i Urzędu Gminy w Starym Zamościu.

Życzenia, kwiaty i kosz upominkowy Solenizantce wręczył Wójt Gminy Stary Zamość Waldemar Raczyński i kierownik USC. List gratulacyjny Jubilatka otrzymała także od Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Pani Teofila urodziła się 2 marca 1921 roku w Zarudziu jako jedno z ośmiorga dzieci Marianny i Pawła Siemków. Jej rodzeństwo to: Helena, Roman, Bronisława (dożyła 102 lat), Józef, Jan, Henryk i Władysław.

Pani Teofila do szkoły podstawowej uczęszczała w Złojcu. Ukończyła także szkołę rolniczą w Sitnie. W czasie II wojny światowej miejscowość Zarudzie została wysiedlona przez Niemców. Część jej mieszkańców pozostawiono jako darmową siłę roboczą do prac w gospodarstwach, które przejęli po wysiedlonych mieszkańcach przybysze z Besarabii.

Wśród pozostawionych znalazła się także rodzina Siemków. Pani Teofila została przydzielona do osiedlonej niemieckiej rodziny jako opiekunka dzieci.

W 1951 roku wyszła za mąż za Czesława Zańko ze Starego Zamościa, gdzie wspólnie zamieszkali, prowadząc nieduże gospodarstwo rolne. Dodatkowo pan Czesław pracował w Rejonie Dróg Publicznych. W 1958 urodził się ich syn Krzysztof, a w 1960 córka Małgorzata. Pan Czesław zmarł w 1987 roku. Od tej pory pani Teofila zamieszkiwała z córką i wnukami: Krystianem i Mateuszem. Obecnie mieszka w Zamościu z wnukiem Mateuszem i jego rodziną. Cieszy się dobrym zdrowiem, jest w miarę samodzielna, chętnie spędza czas z prawnukiem Karolem.

Fot. i oprac. Elżbieta Czarny

Skip to content